بورس چیست؟

تمام چیزهایی که باید پیش از وارد شدن به بازار بورس بدانید ( بورس چیست؟ )

مقدمه ای درباره سرمایه گذاری در بورس

در سال های اخیر بیشتر مردم علاقه مند به سرمایه گذاری در بورس شده اند. زیرا بورس این امکان را برای افراد فراهم می کند تا با هر میزان دارایی بتوانند وارد این بازار پر ریسک اما سود آور شوند. تعریف بورس به زبان ساده ؟ آیا شما نیز جزو افرادی هستید که تصمیم گرفته اید در بورس سرمایه گذاری کنید؟ آیا به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید؟ بورس چیست؟ آیا این سئوال مهم در ذهن شما خطور پیدا کرده است؟ اگر جواب شما به این سوال ها مثبت است پس در ادامه با آکادمی بورس لرن همراه باشید.

تعریف بورس به زبان ساده ( بورس چیست؟ )

بورس چیست؟ و تعریف بورس به زبان ساده، در اصل یک کلمه فرانسوی است که معنای لغوی آن کیف پول می باشد. در یک تعریف ساده بورس بازاری است که در آن دارایی های مختلف مانند کالا، ارز و یا اوراق بهادار معامله می شود. در واقع بورس بستری قانونی برای مردم فراهم می کند که به منظور کسب سود در فعالیت های اقتصادی بزرگ شریک شوند.

مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در بورس

یکی از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در بورس، بهره مندی کل جامعه از نتیجه سرمایه گذاری های انجام شده می باشد. اما علاوه بر آن برخی از مزیت های دیگر سرمایه گذاری در بورس عبارتند از:

  1. با توجه به این که بازار بورس کاملا قانونی است، سرمایه گذران از حمایت قانونی دولت برخوردار هستند. به عنوان مثال در مورد سرمایه گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال این مورد صادق نیست.
  2. در صورتی که سرمایه گذاری در بورس به صورت هوشمندانه انجام شود، ارزش دارایی سرمایه گذاران در مقابل تورم حفظ می شود. زیرا رشد دارایی های یک شرکت موجب افزایش ارزش سهام سرمایه گذران خواهد شد. اما توجه به این نکته ضروری است که موفقیت در بورس در گرو کسب دانش در این حوزه است.
  3. قابلیت نقدشوندگی سهام بسیار بالاست و در کوتاه ترین زمان ممکن افراد می توانند سهام خود را برای فروش گذاشته و سرمایه خود را از بازار خارج کنند.
  4. امکان اطلاع از وضعیت بازار برای تمام سرمایه گذران در هر لحظه وجود دارد و این بیانگر شفافیت بازار بورس است.

حداقل سرمایه گذاری برای بورس

برای سرمایه گذاری در بازار بورس هیچ محدودیتی وجود ندارد و شما می توانید حتی با صد هزار تومان نیز اقدام به خرید سهام یک شرکت کنید. اگر تازه کار هستید ما به شما توصیه می کنیم در ابتدا با مبلغ پایینی شروع به خرید و فروش سهام کنید. پس از اینکه در مدیریت سرمایه خود به اندازه کافی تبحر پیدا کردید می توانید کم کم وارد بورس شوید و میزان سرمایه خود را افزایش دهید.

ریسک های بازار بورس

بازار بورس نیز مانند سایر بازارها با ریسک هایی همراه است که نباید از توجه به آن ها غافل شد. هرگز فراموش نکنید اگر بدون فراگیری مهارت های لازم وارد این بازار شوید ممکن است بخشی و یا حتی تمام سرمایه خود را از دست بدهید. انواع ریسک بازار بورس عبارتند از:

  1. اگر سهام شرکتی را که خریده اید به هر دلیلی اعلام ورشکستگی کند شما با ریسک مالی مواجه خواهید شد. یعنی سهام شما ارزش خود را از دست خواهد داد.
  2. قیمت سهام در بازار می تواند به دلیل تصمیم گیری اغلب سرمایه گذاران مبنی بر خرید یا فروش سهام دچار نوسان شود. ریسک بازار به خطری گفته می شود که به دلیل نوسانات قیمت، دارایی سرمایه گذاران را تهدید می کند.
  3. یکی از مهم ترین انواع ریسک بازار بورس، ریسک احساسی است. برخی افراد به دلیل طمع بیشتر و یا ترس از زیان در خرید و فروش خود عاقلانه عمل نمی کنند و نتیجه ای جز ضرر عایدشان نمی شود.

هرچند بازار بورس دارای ریسک است اما در صورت فراگیری نکات کلیدی مربوط به بورس، این بازار اصلا خطرناک نیست. همواره به معاملات بورس به چشم یک حرفه نگاه کنید و سعی کنید با کسب آموزش های لازم قدرت تحلیل خود را افزایش دهید.

نقش بورس در اقتصاد کشور

بازار بورس با جمع آوری سرمایه های خرد و کلان زمینه را برای رونق اقتصادی و شکوفایی کسب و کارها فراهم می کند. همچنین شرکت ها از طریق فروش سهام خود منابع مالی ارزشمندی را جهت پیشرفت بیشتر بدست می آورند که بسیار حائز اهمیت است.

روش های سرمایه گذاری در بورس

شما می توانید به طور مستقیم با افتتاح حساب نزد کارگزاری ها (کارگذاری آگاه و کارگذاری مفید) به خرید و فروش سهام بپردازید. برای کسب سود در این روش شما باید از قدرت رصد بازار و تحلیل ریسک ها برخوردار باشید. روش دوم سرمایه گذاری غیر مستقیم است که بیشتر به افراد غیر حرفه ای توصیه می شود. در این روش شما از افراد آگاه و متخصص در حوزه بورس برای چگونگی سرمایه گذاری کمک می گیرد.

سخن آخر

سرمایه گذاری همواره با ریسک همراه است. هرگز فراموش نکنید شما نمی توانید هیچ بازاری برای سرمایه گذاری پیدا کنید که امکان شکست در آن صفر باشد. شما باید با یادگیری تکنیک ها بتوانید تهدیدها را به نفع خود به فرصت تبدیل کنید. یکی از مهم ترین توصیه های ما به شما این است که با افزایش میزان اطلاعات و توان خود دامنه ی فعالیت خود را در بازار بورس گسترش دهید.

استراتژی سیو سود در بورس چیست؟
استراتژی سیو سود در بورس چیست؟
۱۸ شهریور ۱۳۹۹
fashion علی
آموزش
images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها