انواع سفارش ها از نظر قیمت در بازار بورس

انواع سفارش ها از نظر قیمت در بازار بورس

انواع سفارش ها از نظر قیمت و خرید و فروش سهام که توسط مشتریان در سامانه خرید و فروش بازار بورس اوراق بهادار وارد می شوند اغلب باید هفت اقلام اطلاعاتی زیر را دارا باشند:

  • نماد سهام یک شرکت بورسی
  • وضعیت قیمت
  • اندازه یا حجم سفارش
  • مشخص کردن خرید یا فروش
  • اعتبار زمان سفارش
  • پایان از نوع سفارش
  • کد معاملاتی مشتری

معامله گران از نظر قیمت خرید و فروش سهام می توانند سفارش های مختلفی را به کارگزاران بدهند. در این مقاله قصد داریم تا با انواع سفارش ها از نظر قیمت در بازار بورس آشنا شویم. با بورس لرن در این مقاله همراه باشید.

سفارش با قیمت باز:

سفارشی است که مشتریان به کارگزاران اعلام می کنند تا در سریع ترین زمان سهام شرکت مشخصی را به قیمت روز بازار خریدداری کرده یا به فروش برساند. طبیعی است که این سفارش در بهترین بازه قیمت طرف مقابل انجام می گیرد و سرمایه گذاری که این نوع سفارش را صادر می کند معمولاً از انجام سفارش مطمئن است.

سفارش با قیمت محدود:

سفارش با قیمت محدود برخلاف سفارش با قیمت باز، هنگام انجام سفارش کف یا سقف قیمت خرید و فروش مشخص می گردد. به عبارت دیگر چنانچه سفارش از طرف سرمایه گذار به کارگزاری برای فروش باشد، آنگاه کارگزاری موظف است این سهام را به قیمت مشخص شده از طرف سرمایه گذار یا بالاتر از آن بفروشد و اگر سفارش خرید باشد کارگزار موظف است حداکثر به قیمت مشخص شده از طرف سرمایه گذار و یا کمتر از آن خرید کند. همچنین لازم به ذکر است که در سفارش با قیمت محدود برخلاف سفارش با قیمت باز، انجام سفارش نامطمئن بوده ولی در صورت انجام با قیمت مطمئن صورت می گیرد.

سفارش باز - محدود :

سفارش باز – محدود سفارشی است که در مرحله حراج پیوسته انجام می گیرد و ترکیبی از دو سفارش باز و سفارش محدود است. مراحل انجام این سفارش بدین صورت است که ابتدا بدون قیمت در سامانه ثبت می شود و سپس با مناسب ترین قیمت اجرا می گردد و چنانچه اجرا نشد در حالت سفارش محدود به قیمت آخرین معامله در سیستم می ماند.

سفارش به قیمت گشایش:

سفارش به قیمت گشایش صرفاً در مرحله پیش گشایش در سامانه ثبت می شود. این سفارش هنگام ثبت بدون ثبت قیمت وارد شده و در مرحله گشایش با همان قیمت گشایش خرید یا فروش را انجام می دهد. چنانچه بخشی از سفارش انجام نشود، آن بخش به صورت سفارش محدود به قیمت گشایش در سامانه باقی می ماند.

سفارش متوقف به باز:

این نوع سفارش، سفارشی است که در حال حاضر متوقف شده است اما بعد از فعال شدن، به سفارش با قیمت باز تغییر می یابد. بنابراین سرمایه گذار باید قیمت توقف را تعیین نماید. در صورتی که سفارش مشتری به فروش باشد، آنگاه طبیعی است که قیمت توقف زیر قیمت بازار در زمان سفارش است و اگر سفارش به خرید باشد، قیمت توقف بالاتر از قیمت بازار می باشد. در این نوع سفارش، چنانچه قیمت سهام در حال سقوط است کارگزار سعی می کند معامله را با قیمت توقف انجام دهد ولی اگر مقدور نبود کارگزار می تواند با قیمت های پایین تر نیز انجام دهد.

سفارش متوقف به محدود:

سفارشی است که در حال حاضر متوقف است اما پس از فعال شدن، به سفارش محدود با قیمتی که قبلاً در سفارش مشخص شده تغییر می یابد. این نوع سفارش را سفارش محدود مشروط می نامند، زیرا سرمایه گذار دو قیمت تعیین می کند. قیمت محدود و قیمت توقف. چنانچه در این سفارش قیمت سهام به محدوده ی توقف برسد آنگاه کارگزار سعی می کند قبل از سقوط بیشتر فیمت سهام، معامله را انجام دهد، ولی اگر باز از قیمت دوم یعنی قیمت محدود گذر کند در این صورت کارگزار اجازه انجام معامله را ندارد.

در یک پایان...

در این مقاله درباره انوع سفارش ها از نظر قیمت در بازار بورس صحبت کردیم. معمول ترین آن ها سفارش به قیمت بازار و سفارش به قیمت محدود می باشد. البته انواع دیگری از سفارش ها نیز وجود دارند که چندان رایج نیستند. شما از کدام یک از انواع سفارش از نظر قیمت در بازار بورس استفاده می کنید؟ نظرات خود را با بورس لرن در میان بگذارید.

images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها