انواع نهادهای مالی فعال در حوزه بورس

انواع نهادهای مالی فعال در حوزه بورس

به بنگاه هایی که خدمات مربوط به دارایی های مالی را به مردم ارائه می دهند، نهادهای مالی گفته می شود. نهادهای مالی به دو دسته فعال در بازار پول و سرمایه تقسیم می شوند. شما حتی اگر به تازگی وارد بازار بورس شده باشید باید با نهادهای مالی کمی آشنایی داشته باشید و با این واژه بیگانه نباشید. از نهادهای مالی فعال در بازار پول می توان به بانک های تجاری و موسسات اعتباری اشاره کرد. در این مقاله قصد داریم تا درباره نهادهای مالی فعال در حوزه بازار سرمایه صحبت کنیم. در ادامه با بورس لرن همراه باشید.

بانک های سرمایه گذاری

بانک های سرمایه گذاری یا شرکت های تامین سرمایه در واقع یک واسطه گر مالی هستند که بین ناشر اوراق بهادار و سرمایه گذاران فعالیت می کنند. هسته اصلی فعالیت های بانک های سرمایه گذاری مشاوره و تحقیق در حوزه بازارهای مالی است. از طرف دیگر به روش های گوناگون انتشار اوراق بهادار را برای تامین مالی نیازمندی های واحدهای اقتصادی در بازار دست اول را آسان می کند. از مهم ترین فعالیت های بانک های سرمایه گذاری می توان به فعالیت های کارگزاری، تعهد پذیره نویسی، سبدگردانی، مشاوره و  بازارگردانی اشاره کرد. شرکت های تامین سرمایه دارای مجوز فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار به شرح زیر است:

  • شرکت تامین سرمایه امین
  • شرکت تامین سرمایه نوین
  • شرکت تامین سرمایه بانک ملت
  • شرکت تامین سرمایه امید
  • شرکت تامین سرمایه سپهر
  • شرکت تامین سرمایه آرمان
  • شرکت تامین سرمایه پارسیان
  • شرکت تامین سرمایه کاردان
  • شرکت تامین سرمایه بانک مسکن

شرکت های کارگزاری

شرکت های کارگزاری یا به اختصار کارگزاری ها اشخاص حقوقی هستند که خرید و فروش اوراق بهادار و کالا و یا اوراق مبتنی بر کالا  را برای مشتریان خود انجام می دهند. کارگزاری ها برای فعالیت، نیازمند کسب مجوز رسمی از سازمان اوراق بورس بهادار و عضویت در کانون کارگزاران هستند. افرادی که در کارگزاری ها مشغول به کار هستند، افرادی مجرب و دوره دیده می باشند که توانایی تجزیه و تحلیل شرایط اقتصادی را دارا می باشند و از قوانین و مقررات بازار بورس به خوبی آگاه هستند. شرکت های کارگزاری به منظور دسترسی تمام افراد در سراسر کشور اقدام به تاسیس نمایندگی ها، شعبات و دفتر در سایر شهرستان ها می کنند. مهم ترین فعالیت های شرکت های کارگزاری عبارتند از: پذیرش سفارش مشتریان در بورس ها، پذیرش معاملات آتی کالا و اوراق بهادار، پذیرش درخواست های صدور و لغو واحدهای صندوق سرمایه گذاری

البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که اغلب شرکت های کارگزاری خدمات خود را  از طریق معاملات آنلاین و معاملات برخط بدون نیاز به حضور مشتری در دفتر، به آن ها ارائه می دهند.

بازارگردان

یکی از مهم ترین انواع نهادهای مالی فعال بورسی بازارگردانان می باشند. طبق تعریف ویکی پدیا بازارگردانی عبارتند از:
"بازارگردان  یا به انگلیسی   Market makerافراد یا شرکت‌هایی هستند، که با هدف کسب سود، اقدام به خرید و فروش دارایی مالی(اوراق بهادار) یا کالاهای اقتصادی کرده و بنا به ماهیت عملکرد، از نوسانات ناخواسته قیمت دارایی می‌کاهند."
بازارگردانی نیاز به تخصص و دانش کافی در این حوزه دارد و هدف اصلی بازارگردانی متعادل کردن بازار عرضه و تقاضا، با خرید و فروش سهام می باشد. بازارگردانان در شرایطی که تعادل در بازار برقرار نیست گاه در نقش خریدار و گاه در نقش فروشنده ظاهر شده و عرضه و تقاضا را متعادل می سازد. افزایش نقد شوندگی و  جلوگیری از نوسانات شدید با کنترل قیمت اوراق بهادار از اصلی ترین وظایف بازارگردان ها می باشد.

شرکت های سرمایه گذاری

طبق قوانین بازار اوراق بهادار شرکت های سرمایه گذاری از جمله واسط های مالی هستند که وظیفه اصلی آن ها مدیریت تخصصی سرمایه گذاری در بازار اوراق بهادار است. شرکت های سرمایه گذاری با بهره گیری از افراد متخصص در پی کسب سود از نوسانات قیمت سهام در بازار هستند. فعالیت اصلی این شرکت ها خرید و فروش سهام شرکت های بورسی و غیربورسی می باشد.

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه

از دیگر انواع نهادهای مالی فعال در حوزه بورس، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه یا به اختصار سمات می باشد. این شرکت کارهایی مانند ثبت، نگهداری، انتقال مالکیت اوراق بهادار و تسویه وجوه را انجام می دهد.
قبل و بعد از انجام هر معامله انجام برخی اقدامات که اصطلاحا به عملیات قبل و بعد انجام معاملات معروف است توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می شود. این شرکت زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادارفعالیت می کند. سیستم سپرده گذاری یک ساز و کار الکترونیک است. شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه می باشد.

صندوق سرمایه گذاری

حوزه فعالیت صندوق سرمایه گذاری اوراق بهادار، ارز، طلا و حتی پروژه های مختلف می باشد. صندوق سرمایه گذاری شرکتی است که با جمع آوری پول سرمایه گذاران و تجمیع آن ها در انواع اوراق بهادار سرمایه گذاری می کند. به این مجموعه اوراق بهادار، پرتفوی گفته می شود. در واقع صندوق های سرمایه گذاری با سرمایه مشتریان خود و مدیریت آن ها توسط افراد حرفه ای سعی می کنند تا کسب سود کنند. صندوق های سرمایه گذاری یک فرصت مناسب برای افرادی است که قصد دارند تا سرمایه گذاری غیرمستقیم داشته باشند و  وقت و یا دانش کافی برای خرید و فروش مستقیم سهام ندارند.
افراد علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه صندوق های سرمایه گذاری می توانند به سایت http://www.fipiran.com/  مراجعه می کنند.

images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها