تحلیل تکنیکال یا بنیادی

تحلیل تکنیکال یا تحلیل بنیادی در بازار بورس

تحلیل تکنیکال و بنیادی دو مفهوم بسیار اصلی در حوزه بازار بورس هستند که به منظور تحلیل رفتار آتی بازار و قیمت سهام مورد استفاده قرار می گیرند. اما این که استفاده از کدام روش می تواند به سرمایه گذار در رسیدن به نتایج قابل اطمینان کمک کند یکی از موضوعات پر چالش در بازار بورس است. در این مقاله قصد داریم به سوال تحلیل تکنیکال یا بنیادی ؟ و تحلیل تکنیکال چیست ؟ و تحلیل بنیادی چیست ؟ در بازار بورس پاسخ دهیم در ادامه با بورس لرن همراه باشید.

تحلیل تکنیکال چیست ؟

در تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودارها و داده های مربوط به کالا مانند قیمت و بهره گیری از تکنیک های مختلف به بررسی وضعیت بازار و سهام پرداخته می شود. به عبارت ساده تر از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی قیمت یک سهم در آینده، از نوسانات قیمت و سابقه آن سهم در گذشته استفاده می شود. برای استفاده از این تحلیل سرمایه گذاران باید دانش استفاده از الگوهای نموداری و رابطه های ریاضی را داشته باشند تا بتوانند در مورد قیمت یک سهم به نتیجه برسند.
متخصصان اعتقاد دارند که نوسانات قیمت هرگز بدون دلیل نبوده است و با استفاده از ابزارهای تکنیکال می توان الگوی پشت پنهان اعداد و نمودارها را کشف کرد. از طرف دیگر آن ها اذعان دارند که الگوها در دوره های زمانی مختلف، خود را دوباره تکرار می کنند و به قول معروف گذشته چراغ راه آینده است.
در صورتی که به تازگی وارد بازار بورس شده اید و تصمیم گرفته اید تا با تحلیل تکنیکال تصمیم به خرید و فروش سهام بگیرید ما توصیه می کنیم با سرمایه پایین وارد بازار شوید. بعد از این که توانستید با استراتژی های معاملاتی آشنا شوید و مهارت تان را تقویت کنید می توانید میزان سرمایه خود را افزایش دهید.

تحلیل بنیادی چیست ؟

در تحلیل بنیادی و یا پایه ای سرمایه گذار به بررسی عوامل تاثیرگذار در قیمت یک سهام می پردازد.

این عوامل سه گانه عبارتند از:

  1. عوامل محیطی
  2. وضعیت سایر بازارها
  3. عوامل داخلی یک شرکت

سرمایه گذار پس از تحلیل این عوامل می تواند در مورد خرید و یا فروش یک سهام تصمیم گیری کند. در تحلیل بنیادی توجه به جنبه های کیفی و کمی یک شرکت بسیار حائز اهمیت است. استفاده از تحلیل بنیادی برای بدست آوردن ارزش ذاتی یک سهام به سرمایه گذار کمک می کند تا بتواند قبل از سرمایه گذاری، شرکت مورد نظر خود را با شرکت های هم گروه در همان صنعت مقایسه کند.
در تحلیل بنیادی سرمایه گذار همواره به دنبال پیدا کردن یک علت اقتصادی بنیادی برای تغییر قیمت است. به همین دلیل تحلیل بنیادی نیاز به زمان و دقت بیشتری دارد. از طرف دیگر جمع آوری اطلاعات از منابع معتبر می تواند زمان بر باشد. اما نباید از این موضوع غافل شد، در صورتی که سرمایه گذار دارای دانش و تجربه کافی در این حوزه باشد به پیش بینی های بسیار کلیدی دست خواهد یافت.

 تحلیل تکنیکال یا بنیادی ؟

یکی از مهم ترین دغدغه سرمایه گذاران پیدا کردن پاسخ برای این سوال است که آیا تحلیل بنیادی برای تحلیل قیمت یک سهام مطمئن تر است یا تحلیل تکنیکال؟
بیشتر کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه بازار بورس استفاده از هر دو روش را در کنار یکدیگر توصیه می کنند. به این معنا که نباید تنها به نتایج حاصله از یک روش اکتفا کرد و باید موازی با بررسی الگوی قیمت سهام در گذشته به تحلیل عوامل سه گانه موثر در تحلیل بنیادی پرداخت.

چرا که این امکان وجود دارد یک سهم با روند قیمت همواره صعودی تحت تاثیر برخی عوامل قرار گرفته و تبدیل به یک سهم زیانده شود. از طرف دیگر ممکن است در اثر ایجاد برخی تغییرات در عوامل سه گانه، یک سهم با وضعیت رشد نزولی، تبدیل به یک سهم سود ده شود. بنابراین برای رسیدن به یک استراتژی معاملاتی بهینه استفاده همزمان از هر دو روش ضروری است. اما توجه به این نکته ضروری است که مهم ترین فاکتور برای یک سرمایه گذاری موفق این است که همواره نگاه بلند مدت به وضعیت داشت و از تصمیم گیری های هیجانی برای خرید و فروش سهام اجتناب کرد.
اگر به تازگی وارد بازار بورس شده اید و سوالاتی در این زمینه دارید می توانید از بخش نظرات با بورس لرن در ارتباط باشید تا کارشناسان ما در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.

images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها