آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بورس

آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بورس

یکی از اشتباهات رایج در ارتباط با سرمایه گذاری در بورس این است که می توان بدون آموزش سرمایه گذاری در بورس وارد این بازار شد. به همین دلیل برخی از افراد بدون گذراندن دوره های آموزشی سرمایه گذاری در بورس، وارد این بازار می شوند که متاسفانه نتیجه ای جز ضرر عایدشان نمی شود. البته باید به این نکته توجه کرد که یادگیری تکنیک های سرمایه گذاری در بورس هر چند سخت اما غیر ممکن نیست و شما می توانید با شرکت در چند دوره تخصصی و یا خواندن کتاب آن ها را فرا بگیرید. در این مقاله قصد داریم تا آموزش گام به گام سرمایه گذاری در بورس را به طور خلاصه به شما ارائه دهیم. با بورس لرن همراه باشید.

1- مراجعه به شرکت های کارگزاری

با توجه به این که عملیات خرید و فروش در سراسر کشور توسط شرکت های کارگزاری انجام می شود، سرمایه گذاران برای انجام داد و ستد باید به یکی از کارگزاران مراجعه کنند. شرکت های کارگزاری با توجه به این که دارای مجوز رسمی از سازمان بورس هستند به عنوان نماینده خریدار و یا فروشنده در معاملات عمل می کنند.

2- افتتاح حساب و دریافت کد معاملاتی

قبل از هرگونه داد و ستد، با توجه به این که خرید و فروش سهام با استفاده از سامانه معاملات الکترونیکی انجام می شود، مشخصات سهام دار باید در سامانه معاملاتی بورس ثبت شود. برای این که شرکت های کارگزاری بتوانند سفارشات خریداران و فروشندگان را انجام دهند باید هر یک از آن ها دارای یک شناسه منحصر به فرد باشند. به این شناسه کد معاملاتی گفته می شود. سرمایه گذار برای دریافت کد سهامداری یا کد معاملاتی باید به صورت حضوری به شرکت کارگزاری مراجعه کند. این کد هشت حرفی ترکیبی از سه حرف اول فامیل سرمایه گذار و یک عدد پنج رقمی است. توجه به این نکته ضروری است که برای هر سرمایه گذار در سامانه معاملاتی تنها یک کد ثبت می شود و به همین دلیل هر سرمایه گذار تنها دارای یک کد منحصربه فرد می باشد.

3- واریز وجه به حساب شرکت کارگزاری

پس از این که کد معاملاتی توسط شرکت کارگزاری در اختیار سرمایه گذار قرار گرفت، سرمایه گذاری می تواند داد و ستد خود را آغاز کند. در مرحله بعد سرمایه گذار میزان مبلغی را که برای سرمایه گذاری در نظر گرفته است باید به حساب شرکت کارگزاری انتقال دهد.

4- تکمیل فرم سفارش خرید و فروش

سرمایه گذار برای انجام خرید سهام باید فرم سفارش خرید و فروش را که از طریق کارگزاری در اختیار مشتری قرار می گیرد پر کند. فرم شامل موارد زیر است:

  • نام و کد شرکت کارگزاری: در این بخش باید نام و کد شرکت کارگزاری درج شود.
  • مشخصات سرمایه گذار: در این قسمت سرمایه گذار باید مشخصات خود را به طور صحیح وارد کند. در صورتی که سرمایه گذار هنگام وارد کردن کد ملی خود اشتباه کند ممکن است تعیین کد برای وی با تاخیر صورت گیرد.
  • تعداد سهم و مبلغ سرمایه گذاری: سرمایه گذار باید مشخصات سرمایه گذاری خود را مانند میزان سرمایه گذاری و تعداد سهم مشخص کند.
  • نحوه پرداخت: در این بخش سرمایه گذار باید نحوه پرداخت خود را به شرکت کارگزاری مشخص کند. پرداخت می تواند به صورت واریز مبلغ به حساب جاری شرکت کارگزار و یا به وسیله چک باشد.

البته در نظر داشته باشید در صورت خرید و فروش سهام به صورت آنلاین از طریق سایت اینترنتی شرکت های کارگزاری نیازی به پر کردن این فرم نمی باشد.

نکات مهم در ارتباط با آموزش سرمایه گذاری در بورس

ساعت انجام داد و ستد در بورس تهران از شنبه تا چهارشنبه هر هفته و از ساعت 9 تا 12 است. سرمایه گذاران نمی توانند خارج از وقت ادارای اقدام به انجام معاملات کنند.

مراحل انجام معاملات در یک روز کاری در بورس به شرح زیر است:

  • مرحله پیش گشایش: نیم ساعت قبل از انجام معاملات شروع می شود. در مرحله پیش گشایش سرمایه گذاران اقدام به ورود و یا حذف سفارش می کنند. در این مرحله هیچ داد و ستدی انجام نمی شود و یک فرصت خوب برای سرمایه گذاران است تا بتوانند بازار را ارزیابی کنند.
  • مرحله گشایش: اولین مرحله بلافاصله پس از پیش گشایش اجرای سفارش های ثبت شده در سامانه معاملات است که به آن مرحله گشایش گفته می شود.
  • مرحله حراج پیوسته: در مرحله حراج پیوسته امکان ورود، تغییر و یا حذف سفارش وجود دارد و معاملات به محض تطبیق قیمت ها انجام می شود.

اقدامات کارگزاران پس از دریافت سفارشات به شرح زیر است:

  • اجرای سفارش مشتریان: پس از این که سفارش های خرید و فروش مشتریان وارد سامانه شد بر پایه اولویت قیمت و زمان در صف خرید و فروش قرار می گیرد. به عبارت ساده تر سفارشی در صف خرید در بالاترین رتبه قرار می گیرد که بیشترین قیمت را داشته باشد و یک سفارش با پایین ترین قیمت در صدر صف فروش قرار میگیرد.
  • انجام معامله: پس از قرار گرفتن صف تقاضای خرید با صف عرضه به محض این که قیمت پیشنهادی خرید با قیمت پیشنهادی فروش یکسان شد معامله به صورت اتوماتیک در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود.
  • صدور اعلامیه خرید و فروش سهام: بعد از انجام هرگونه خرید و فروش نوعی رسید به نام اعلامیه خرید و فروش و صدور گواهی نامه نقل و انتقال سهام، یک روز بعد از انجام معامله به سرمایه گذار داده می شود. این اعلامیه در واقع رسید انجام معامله است.

در پایان..

یکی از مهم ترین مراحل آموزش سرمایه گذاری در بورس ، فراگیری تحلیل های بنیادی و تکنیکال می باشد. بیشتر افراد بدون داشتن اطلاعات کافی برای آنالیز وضعیت بازار و یک سهم اقدام به خرید و فروش سهام می کنند که در اغلب موارد نمی توانند درصد معاملات موفق خود را افزایش دهند. اگر شما به دنبال این هستید که نبض بازار بورس را در دست بگیرید می توانید از آموزش های آکادمی بورس لرن بهره مند شوید.

images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها