چگونه بازار بورس را رصد کنیم؟

چگونه بازار بورس را تحلیل و رصد کنیم؟

یکی از کارهای نسبتا سخت برای افرادی که به تازگی وارد حوزه بورس شده اند رصد بازار بورس برای کسب سود بیشتر است. به همین دلیل به افراد مبتدی توصیه می شود تا از روش های غیر مستقیم سرمایه گذاری استفاده کنند و این کار را به افراد حرفه ای بسپارند. زیرا یک اشتباه کوچک می تواند منجر به خسارات مالی جبران ناپذیری بشود. در این مقاله قصد داریم تا درباره تحلیل بازار بورس و سئوال مهم « چگونه بازار بورس را تحلیل و رصد کنیم؟ » و انتخاب بهترین روش ها برای بررسی سهام و نکاتی صحبت کنیم که امکان رصد بازار را برای معامله گران فراهم می کند. در ادامه با بورس لرن همراه باشید.

شاخص بورس

حتی اگر در بازار بورس نیز فعالیت نداشته باشید حتما کلمه شاخص بورس را در اخبار به مراتب شنیده اید به عنوان مثال افت 1000 واحدی شاخص بورس تهران.
شاخص بورس عددی است که روند کلی بازار را نشان می دهد. انواع شاخص بورس عبارتند از: شاخص کل قیمت، شاخص هم وزن، شاخص بازده نقدی، شاخص قیمت و بازده نقدی، شاخص صنعت و شاخص مالی، شاخص سهام آزاد شناور، شاخص بازار اول و بازار دوم، شاخص 50 شرکت برتر و شاخص 30 شرکت بزرگ برتر
سرمایه گذارانی که که به طور مستقیم در حال داد و ستد در بازار بورس هستند برای رصد بازار بورس باید به تمام شاخص ها توجه کنند. شاخص بورسِ مثبت و افزایش ارزش معاملات سهام، نشان دهنده روند صعودی بازار سهام است. برای مشاهده شاخص های بازار بورس می توانید به سایت بورس مراجعه کنید.

شناسایی صنعت مناسب

یکی از مهم ترین راه های انتخاب یک سهام پر سود در بازار بورس انتخاب صنعت مناسب است. زمانی که شاخص بورس مثبت است باید به بررسی شاخص صنایع مختلف بپردازید تا بتوانید شرکت مطلوب خود را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید.
انتخاب شرکت خوب برای سرمایه گذاری ریسک سرمایه گذاری را به شدت کاهش می دهد. متاسفانه برخی افراد در این مرحله عجله می کنند و در نهایت متضرر می شوند.

سود و زیان انباشته شرکت

سود انباشته بخشی از درآمد یک شرکت است که از آن برای سرمایه گذاری در زمینه های مختلف به منظور رشد شرکت استفاده می شود. در صورتی که این سرمایه گذاری هوشمندانه صورت بگیرد درآمدهای شرکت در آینده بیشتر شده و به طبع ارزش سهام نیز با افزایش قیمت همراه خواهد بود.
اگر زیان انباشته یک شرکت بیشتر از پنجاه درصد کل دارایی های شرکت باشد طبق قانون بورس آن شرکت، جزو شرکت های ورشکسته به شمار می آید و دیگر اجازه ماندن در بازار بورس را ندارد و باید خارج شود. بنابراین یکی از نکات بسیار مهمی که باید هنگام رصد بازار بورس به آن توجه کرد ارزیابی سود و زیان انباشته یک شرکت است.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از بهترین روش ها برای بررسی سهام مناسب برای سرمایه گذاری است که به بررسی نوسانات قیمت و سابقه یک سهم در گذشته می پردازد.
کارشناسان بازار بورس اعتقاد دارند که تغییرات قیمت هرگز بدون دلیل نبوده است و باید الگوی پنهان در پشت این نوسانات قیمت را پیدا کرد. منابع مطالعاتی در تحلیل تکنیکال عبارتند از: حجم معاملات، قیمت و میزان تغییرات

تحلیل بنیادی

هدف تحلیل بنیادی مشخص کردن ارزش ذاتی شرکت ها می باشد. کارشناسان بازار سرمایه با بررسی عوامل محیطی، وضعیت سایر بازارها و عوامل داخلی به رصد بازار می پردازند.
تحلیل بنیادی یکی از مهم ترین ابزارها برای انتخاب سهام مناسب است. اما استفاده از این روش نیازمند کسب تجربه و دانش کافی در این حوزه است. اما به طور خلاصه می توان گفت بر اساس تحلیل بنیادی اگر ارزش ذاتی یک شرکت بیشتر از ارزش بازار باشد بهترین فرصت برای خرید است اما در صورتی که ارزش ذاتی شرکت کمتر از ارزش بازار باشد سرمایه گذاران باید از این فرصت برای فروش استفاده کنند.

سهام شناور آزاد

سهام شناور آزاد به بخشی از سهام یک شرکت گفته می شود که صاحبان آن، تصمیم به فروش و عرضه آن سهام دارند و دست سهامدارن حقیقی می باشد. برای رصد بازار بورس و انتخاب سهام مناسب بهتر است سهمی را برای خرید انتخاب کنید که میزان سهام شناور آن از 10 درصد کمتر نباشد. اگر جزو افراد ریسک گریز هستید و می خواهید تا یک معامله مطمئن انجام دهید حتما دقت کنید که میزان سهام شناور خیلی هم زیاد نباشد و حتما دارای دو یا سه سهامدار عمده باشد.

میزان نقد شوندگی سهم

محاسبه میزان نقد شوندگی بازار بورس و شناسایی عوامل تاثیر گذار بر نقد شوندگی یکی از موارد مهمی است که باید هنگام رصد بازار به آن توجه ویژه داشت. برای کاهش و مدیریت ریسک به دنبال خرید سهامی باشید که حجم معاملات آن زیاد باشد تا شما بتوانید در زمان نیاز سهام خود را با فروش نقد کنید.

در پایان...

در این مقاله به مفاهیم اولیه چگونگی تحلیل و رصد بازار بورس و انتخاب بهترین روش ها برای بررسی سهام پرداختیم. هرگز از توجه به این نکته غافل نشوید که کسب سود در بازار بورس نیازمند تجربه و دانش کافی است. در صورتی که تصمیم گرفته اید تا وارد این بازار پر ریسک و پر سود شوید حتما مقالات بورس لرن مطالعه کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید تا کارشناسان متخصص بورس لرن در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان باشند.

images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها