چگونه یک سهام پرسود بخریم؟

چگونه یک سهام پرسود بخریم؟

با توجه به این که بازار بورس یکی از بازارهای پر سود می باشد همواره مورد توجه سرمایه گذاران قرار می گیرد. اما واقعیت این است تنها کسانی از این بازار سود می برند که قبل از هر گونه سرمایه گذاری خرد و کلان دانش مربوط به سرمایه گذاری در بورس را کسب کرده باشند. به عنوان مثال بسیاری از افراد بدون ارزیابی وضعیت بازار شروع به خرید و فروش سهام می کنند و در نهایت متضرر می شوند.
همواره یکی از مهم ترین دغدغه های سرمایه گذاران انتخاب و شناسایی سهام پرسود بوده است. بنابراین در این مقاله تصمیم گرفتیم تا درباره سئوال مهم « چگونه یک سهام پرسود بخریم؟ و راهکارهای انتخاب و شناسایی سهام پرسود » و نکاتی صحبت کنیم که توجه به آن ها می تواند در انتخاب یک سهام پرسود برای خرید موثر باشد. اگر به تازگی وارد بازار بورس شده اید و به دنبال کسب سود هستید در ادامه مقاله با بورس لرن همراه باشید.

معیارهای مهم برای شناسایی یک سهام پرسود

برخی از مهم ترین معیارهایی که سرمایه گذاران می توانند با استفاده از آن ها سهام پرسود را شناسایی کنند عبارتند از:

نسبت P/E

یکی از رایج ترین و در عین حال کاربردی ترین ابزار برای ارزیابی ارزش بازار یک سهام محاسبه نسبت P/E یا قیمت بر سود است. به زبان ساده تر این نسبت نشان می دهد که برای هر واحد سود سهم مورد نظر باید چند واحد پول پرداخت کنیم. هر چقدر میزان نسبت قیمت بر سود پایین باشد نشان از سود بالا و پایداری سهام یک شرکت دارد. البته برای این که بتوان از این نسبت به درستی استفاده کرد باید مفهوم آن را به خوبی درک کنید. یکی از مهم ترین مزایای نسبت P/E این است که امکان مقایسه سهام شرکت های یک گروه را فراهم می کند و فرآیند انتخاب یک سهام پر سود را تسهیل می کند. البته انتخاب سهام تنها بر مبنای سود P/E کار درستی نیست و باید از سایر روش های تحلیلی نیز برای تصمیم گیری استفاده کرد.

ارزش دفتری سهام

یکی از مفاهیم اصلی حسابداری ارزش دفتری است. بر اساس این معیار بهای هر دارایی بر مبنای داده های تاریخی مشخص می گردد. برای محاسبه ارزش دفتری یک سهم عادی حقوق صاحبان سهام عادی بر تعداد سهامی که در دست سهامداران است تقسیم می شود. نسبت پایین ارزش بازار به ارزش دفتری نشان دهنده این است که شرکت وضعیت خوبی دارد. اما یکی از معایب ارزش دفتری این است که برخی از عوامل موثر در ارزش یابی یک دارایی مانند تورم و نوسانات نرخ بهره در نظر گرفته نمی شود. در نتیجه ممکن است بین ارزش دفتری و ارزش واقعی بازار فاصله زیادی ایجاد شود. به همین دلیل سرمایه گذاران حرفه ای برای انتخاب و شناسایی سهام پرسود فقط به ارزش دفتری یک سهام توجه نمی کنند.

جریان نقدی آزاد

یکی از معیارهای کاربردی برای اندازه گیری عملکرد شرکت ها معیار جریان نقدی آزاد می باشد. این معیار نشان دهنده وجه نقدی است که شرکت بعد از تمامی مخارج تولید شده در اختیار دارد. در صورتی که نقدینگی یک شرکت مثبت باشد نشان دهنده این است که وضعیت شرکت مطلوب است و توانایی گسترش کسب و کار خود را در سال های آتی دارد. همچنین توانایی پرداخت سود سهام را دارد و می تواند از شرایط دشوار عبور کند.
اما توجه به این نکته حائز اهمیت است که جریان نقدی آزاد یک شرکت نباید تنها در یک دوره خاص بررسی شود بلکه برای در دوره های مختلف در نظر گرفته شود و حتی با جریان نقدی سایر شرکت های هم گروه در همان صنعت مورد مقایسه قرار بگیرد.

نسبت P/B

یکی از فاکتورهایی که می توان در شناسایی سهام پرسود از آن استفاده کرد نسبت P/B یا نسبت قیمت به سرمایه است. این نسبت نشان دهنده ارزش ذاتی یک سهم در برابر جریان بازار است. سهام زمانی از ارزش واقعی خود بالاتر است که نسبت قیمت به سرمایه بالاتر از یک باشد. اما در صورتی که نسبت قیمت به سرمایه پایین تر از یک باشد نشان دهنده این است که شرکت در وضعیت خوبی قرار ندارد و سهام از ارزش خود پایین تر است.

در پایان..

واقعیت این است خرید و انتخاب سهام پرسود یک هنر است که نیازمند علم است. اگرچه راهکارهای خرید و انتخاب یک سهام پرسود بیشتر از موارد فوق است اما ما در این مطلب به معرفی مهم ترین معیارها اکتفا کردیم. معیارهای شما برای خرید یک سهام پر سود چیست؟ نظرات و سوالات خود را با بورس لرن به اشتراک بگذارید، دیگر مقالات بورس لرن هم مطالعه کنید.

images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها