تحلیل بنیادی در بورس

تحلیل بنیادی در بورس چیست ؟

تحلیل بنیادی در بورس مبتنی بر تحلیل ارزش یک شرکت است. در تحلیل بنیادی از علم اقتصاد برای توضیح نوسانات قیمت کمک گرفته می شود و فرض بر این است که سرمایه گذاران می توانند ارزش ذاتی یک سهام را از طریق متغیرهای بنیادی برآورد کنند. یک تحلیل گر بنیادی پس از محاسبه ارزش ذاتی یک سهام، آن را با ارزش کنونی سهام مقایسه می کند. چنانچه ارزش بازار بیش از ارزش ذاتی سهام باشد پر واضح است که زمان برای خرید مناسب نیست و در واقع بهترین زمان برای فروش است. در ادامه با موضوع داغ تحلیل بنیادی در بورس چیست ؟ و معایب و مزایای تحلیل بنیادی با بورس لرن همراه باشید.

چهارچوب تحلیل بنیادی در بورس

در تحلیل بنیادی معامله گر با تجزیه و تحلیل اقتصاد و بازار به دنبال پیدا کردن ارزش ذاتی سهام و شرکت ها می باشد. برای تعیین این که آیا قیمت سهام به درستی ارزیابی شده است یا خیر از صورت حساب های مالی شرکت ها استفاده می شود. یکی از روش های پیش بینی قیمت سهام در آینده در نظر گرفتن شرکت، صنعت و اقتصاد به عنوان یک کل است.
در تحلیل بنیادی در بورس، نکته حائز اهمیت در نظر گرفتن شرایط آتی یک شرکت است. برخی افراد به اشتباه تنها بر روی تحلیل اطلاعات توصیفی گذشته تمرکز می کنند و از توجه به شرایط آتی غافل می شوند. چرا که در اغلب موارد یک شرکت با گذشته نه چندان مطلوب توانسته است با ایجاد تغییرات در چرخه تولید و یا نرخ فروش ارزش سهام خود را بالا ببرد. پس معامله گرانی که از تحلیل بنیادی در بورس کمک می گیرند تا در مورد خرید و فروش سهام تصمیم گیری کنند باید همواره نگاهی به آینده داشته باشند.

مراحل اساسی تحلیل بنیادی در بورس

تحلیل بنیادی در بورس شامل چهار مرحله زیر است:

  • تعیین وضعیت اقتصاد و بازار

میان اقتصاد و بازار سهام همواره ارتباط تنگاتنگی وجود داشته است. در صورتی که وضعیت اقتصادی مطلوب نباشد قطعا شرکت ها نخواهند توانست عملکرد قابل قبولی داشته باشند.

  • تجزیه و تحلیل صنعت

یکی از مهم ترین مواردی که باید در تحلیل بنیادی در بورس به آن دقت کرد بررسی عملکرد صنعت های مختلف در بازه های زمانی متفاوت است. تعیین وضعیت صنعت به سرمایه گذار کمک می کند تا دریابد کدام صنعت ها ارزش سرمایه گذاری دارند. یکی از روش های کاربردی برای تحلیل صنعت بررسی چرخه عمر آن ها می باشد.

  • جزیه و تحلیل شرکت

برای ارزیابی ارزش ذاتی یک شرکت تحلیل متغیرهایی مانند صورت حساب های مالی، گردش های مالی، نرخ مالیات، میزان تولید و فروش و ... الزامی است. البته برای تحلیل بنیادی در سطح شرکت باید به موقعیت رقابتی شرکت در بین هم گروه های خود در آن صنعت نیز توجه کرد.

  • تعیین ارزش سهام شرکت

در نهایت سرمایه گذار باید بتواند با جمع آوری داده ها و تحلیل آن ها در مورد ارزش ذاتی سهام یک شرکت به نتیجه برسد. پس از آن سرمایه گذار می تواند در مورد چگونگی سرمایه گذاری خود مبنی بر خرید یا فروش سهام تصمیم بگیرد.

مزایای تحلیل بنیادی در بورس

یکی از مهم ترین مزایای تحلیل بنیادی در بورس کشف سهام هایی می باشد که در دراز مدت می تواند بسیار سوده باشد. از طرف دیگر با استفاده از تحلیل بنیادی شرکت هایی که دارای ارزش ذاتی بالا هستند مشخص می شوند و افراد برای سرمایه گذاری روی آن شرکت ها علاقه مند می شوند. همچنین با توجه به این که در تحلیل بنیادی در بورس یکی از مهم ترین منابع اطلاعاتی داده های مالی شرکت ها است بنابراین احتمال این که افراد تحت تاثیر تعصب و یا احساسات خود قرار بگیرند بسیار کم است.

معایب تحلیل بنیادی در بورس

هرجند تحلیل بنیادی در بورس دارای مزایای بسیار زیادی است اما باید توجه داشت که جمع آوری داده ها و تجزیه آن ها کاری زمان بر است و می تواند کمی پیچیده و معایب ی داشته باشد. همچنین در برخی موارد ممکن است هرگونه رکود غیر منتظره اقتصادی و یا حتی سیاسی منجر شود تا هرگونه تصمیم گیری بر اساس تحلیل بنیادی در بورس منجر به خسارات جبران ناپذیری در آینده شود.

در پایان...

اگر به دنبال سرمایه گذاری بلند مدت و یا حتی میان مدت هستید می توانید از تحلیل بنیادی یا فاندامنتال در بورس برای معاملات خود کمک بگیرید. در این مقاله به مفاهیم اولیه تحلیل بنیادی در بورس پرداخته شد. اما توجه کنید که استفاده از روش های تحلیل های بنیادی نیازمند کسب دانش و تخصص کافی در این زمینه است. در صورت علاقه مندی می توانید به دیگر مقالات بورس لرن مراجعه کنید.

images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها