استراتژی و تکنیک های معاملاتی در بورس

استراتژی و تکنیک های معاملاتی در سرمایه گذاری بورس

بازار بورس یکی از بازارهای پر ریسک است که در صورت سرمایه گذاری هوشمندانه می تواند بسیار پر سود باشد. متاسفانه برخی افراد که بدون کسب تجربه و دانش کافی وارد این بازار می شوند در اغلب موارد دچار ضررهای سنگین می شوند. یکی از مهم ترین راه کارها برای اجتناب از ضرر کردن و بدست آوردن سود زیاد، داشتن یک استراتژی معاملاتی است. اما یکی از مهم ترین دغدغه های سرمایه گذران طراحی این استراتژی معاملاتی است. اگر شما نیز به تازگی وارد بازار بورس شده اید و به دنبال ساخت استراتژی و تکنیک های معاملاتی در سرمایه گذاری بورس هستید حتما با بورس لرن همراه باشید.

استراتژی معاملاتی چیست؟

ریشه استراتژی از واژه یونانی به معنی فرماندهی می باشد. یک سرمایه گذار باید همانند فرماندهی که در نبرد با دشمن است برای هر تغییر رفتار غیر عادی بازار، برنامه ای از پیش تعیین شده داشته باشد. علاوه بر آن باید از مدت ها قبل اطلاعات لازم را جمع آوری کرده باشد تا بتواند در مواقع بحرانی رفتارهای بازار را پیش بینی کند. به این برنامه که به منظور انجام معاملات موفقیت آمیز در بورس تدوین می شود استراتژی معاملاتی گفته می شود.

ساخت استراتژی و تکنیک های معاملاتی در بورس

مراحل طراحی و ساخت استراتژی معاملاتی عبارتند از:

  1. جمع آوری اطلاعات: یکی از مهم ترین کارهایی که پیش از سرمایه گذاری در هر بازاری باید انجام داد آشنایی با رفتار آن بازار است. یکی از منابع بسیار معتبر برای شناخت بازار بررسی اخبار مربوط به آن بازار است. از طرف دیگر تحلیل صورت های مالی می تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار سرمایه گذار قرار دهد.
  2. تحلیل اطلاعات: سرمایه گذار پس از جمع آوری اطلاعات با استفاده از یکی روش های تحلیل تکنیکال و یا بنیادی باید به تحلیل اطلاعات بپردازد. هر چند استفاده از هر دو تحلیل برای گرفتن نتیجه قابل اطمینان تر توصیه می شود.
  3. تصمیم گیری: در این مرحله سرمایه گذار باید بتواند در مورد ورود به بازار تصمیم گیری کند. همچنین باید در مورد این که چه میزان از سرمایه خود را وارد بازار کند به نتیجه رسیده باشد. و در نهایت حد ضرر معامله و حد سود خود را مشخص کرده باشد.

مزایای داشتن استراتژی معاملاتی در بورس

سرمایه گذار در صورتی که بتواند با توجه به بایدها و نبایدهای خود موفق به طراحی استراتژی معاملاتی شود خواهد توانست با یک برنامه مشخص وارد بازار شود. اتفاقات آنی باعث نخواهد شد تا او به دلیل ترس و یا هیجان، خارج از استراتژی خود کاری کند و متحمل ضررهای کلان شود. به عنوان مثال یک سرمایه گذار با مشاهده نمودار رشد منفی یک سهام و بررسی سایر عوامل می داند که باید سرمایه خود را از بازار خارج کند اما به دلیل عدم داشتن استراتژی معاملاتی با امید به آینده از فروش سهم منصرف می شود. اما سرمایه گذاری که با تکنیک های معاملاتی آشنایی دارد و به صورت مکتوب برای خود یک استراتژی معاملاتی ساخته است سریعا از سهم خارج می شود.

نکات مهم در طراحی استراتژی و تکنیک های معاملاتی بورس

یکی از مهم ترین نکاتی که سرمایه گذاران نباید از توجه به آن غافل شوند این است که همه سرمایه گذاران نمی توانند از یک استراتژی معاملاتی استفاده کنند و به قول معروف نمی توان یک نسخه را برای همه پیچید. به عنوان مثال فردی که ریسک پذیر نیست نمی تواند به سراغ استراتژی هایی برود که نیاز به جرات بیشتری دارد. به همین دلیل باید هنگام طراحی استراتژی سیستم معاملاتی به ویژگی های شخصی، اخلاقی و روحیات معامله گر دقت شود.
از طرف دیگر برای گرفتن نتیجه مطلوب از یک استراتژی باید به آن متعهد بود و تحت تاثیر اخبار و شایعات اقدام به کارهای خارج از چهار چوب نکرد. هرگز فراموش نکنید احساسات هیچ جایی در بازار بورس ندارد و اگر فردی هستید که بیشتر بر اساس احساسات خود تصمیم می گیرد بهتر است از همین جایی که هستید برگردید.
همچنین در صورتی که موفق به طراحی یک استراتژی موفق نشدید می توانید از تجربه و تخصص افراد مجرب و دوره دیده در این حوزه استفاده کنید.

در پایان..

کسب دانش درباره نحوه طراحی استراتژی و تکنیک های معاملاتی در بورس یکی از گام های ضروری برای تمام سرمایه گذاران است. اما باید در نظر داشت طراحی یک استراتژی معاملاتی موفق نیاز به شناخت کافی از روحیات معامله گر دارد. زیرا در صورتی که استراتژی مطابق با روحیات او نباشد احتمال این که در میانه مسیر احساس خستگی و کلافگی کند وجود دارد. آیا شما استراتژی معاملاتی برای خود ساخته اید؟ تجربیات خود را با بورس لرن در میان بگذارید.

images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها