تحلیل تکنیکال در بورس

تحلیل تکنیکال در بورس چیست ؟

تحلیل تکنیکال در بورس برای بررسی نوسانات قیمت یک سهم در گذشته برای پیش بینی قیمت آن در آینده است. تحلیل تکنیکال نه تنها در بورس بلکه در تمام بازارهای مبتنی بر عرضه و تقاضا می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. معامله گرانی که از تحلیل تکنیکال در بورس استفاده می کنند معتقد هستند که بررسی نمودار رشد قیمت در بازه های زمانی مختلف می تواند برای پیش بینی روند عرضه و تقاضا در زمان های آینده مفید باشد. فلسفه تحلیل تکنیکال در بورس این است که ریشه های آینده در گذشته نهفته است و قیمت ها همواره خود را تکرار می کنند. در ادامه با موضوع داغ تحلیل تکنیکال چیست ؟ ، معایب و مزایای تحلیل تکنیکال در بورس با بورس لرن همراه باشید.

منابع اطلاعاتی مهم در تحلیل تکنیکال در بورس

دو منبع مهم برای تحلیل گران فنی یا تکنیکال عبارتند از:

  1. قیمت فعلی
  2. سابقه تغییرات قیمت

آن ها در واقع به جای این که به دنبال چرایی قیمت باشند در صدد هستند تا به چیستی قیمت پاسخ پیدا کنند زیرا آن ها معتقد هستند همواره این که چه چیزی اتفاق افتاده است از این که چرا اتفاق افتاده است بسیار مهم تر است و نوسانات قیمت هرگز تصادفی نیست و قطعا سابقه تغییرات از یک الگوی خاص پیروی می کند.

تکنیک های تحلیل تکنیکال در بورس

معامله گران از تکنیک های متفاوتی برای درک تغییرات قیمت استفاده می کنند که برخی از آن ها به شرح زیر است:

  • نظریه داو

طبق قدیمی ترین نظریه در تحلیل تکنیکال در بورس تغییرات قیمت بازار به سه نوع روزانه، ثانویه و بلند مدت تقسیم می شوند. تغییرات روزانه قیمت با توجه به این که می تواند تحت تاثیر عوامل ناگهانی رخ داده باشد چندان قابل اهمیت نیست. اما تغییرات قیمت ثانویه که شامل بازه زمانی چند ماهه هست اغلب برای تصحیح قیمت بازار صورت می گیرد. اما در تغییرات قیمت بلند مدت نوسان های قیمت برای چند سال مورد بررسی قرار می گیرد که می تواند صعودی و یا نزولی باشد.

  • میانگین متحرک

یکی از نظریه های محبوب در بین تحلیل گران تکنیکال میانگین متحرک می باشد. در میانگین متحرک، میانگین قیمت یک سهم در یک بازه زمانی مشخص مورد توجه قرار می گیرد. محاسبه میانگین متحرک کار چندان سختی نیست کافی است تا قیمت بسته شدن یک سهم در پایان هر روز را برای n روز متوالی جمع کرده و تقسیم بر n کنید. سرمایه گذاران زمانی که قیمت سهام بیشتر از میانگین متحرک باشد در اغلب موارد اقدام به خرید سهم می کنند و در صورتی که قیمت روز کمتر از میانگین متحرک باشد سهم خود را می فروشند.

  • دیدگاه معکوس

فلسفه این نظریه این است که اغلب معامله گران در تصمیم های خود دچار اشتباه می شوند. به عنوان مثال اگر تعداد زیادی از سرمایه گذاران در حال فروش یک سهم هستند طبق نظریه دیدگاه معکوس باید بجای فروش سهم اقدام به خرید آن کرد.

  • حجم معاملات

به تعداد داد و ستدهایی که در یک بازه زمانی مشخص انجام می شود حجم گفته می شود. طبق نظریه حجم معاملات اگر در یک بازه زمانی مشخص که قیمت سهام رو به افزایش است حجم معاملات نیز بیشتر شود نشان دهنده این است که می توان روی پیش خرید کردن سهم به طور جدی تر فکر کرد اما در صورتی که با افزایش قیمت سهم حجم معاملات نه تنها افزایش پیدا نمی کند بلکه کاهش هم پیدا می کند در آن صورت باید برای پیش خرید کمی تردید کرد چرا که ممکن است یک الگوی برگشت قیمت رخ دهد.

  • وسعت بازار

در این نظریه از شاخص آر اس آی و برخی شاخص های دیگر برای تعیین قدرت نوسان های بالا و پایین بازار استفاده می شود. شاخص آر س آی و یا توان نسبی به صورت زیر محاسبه می شود. و برای محاسبه RS داریم:

آر اس آی همواره عددی بین صفر و است و هر چقدر مقدار آر اس آی به صد نزدیکتر باشد نشان دهنده این است که در یک بازه زمانی مشخص این سهم به مقدار زیادی خریداری است و فرصت مناسبی برای فروش آن است. در صورتی که مقدار آر اس آی به صفر نزدیک باشد نشان دهنده فروش بیش از حد سهام در یک بازه زمانی خاص است و نشان دهنده این است که زمان مناسبی برای خرید است.

مزایای تحلیل تکنیکال در بورس

یکی از بارزترین ویژگی های یادگیری تحلیل تکنیکال انعطاف پذیری بسیار بالای آن با تمام بازارها می باشد. در واقع هیچ بازاری عملا وجود ندارد که نتوان از تحلیل تکنیکال برای تجزیه وتحلیل آن استفاده کرد. از طرف دیگر معامله گران می توانند از تحلیل تکنیکال در بورس در چارت های مختلف زمانی استفاده کنند. برخی به اشتباه فکر می کنند که تحلیل تکنیکال تنها برای بازه های زمانی کوتاه مدت است در حالی که از این تحلیل می توان برای پیش بینی در بازه های زمانی بلند مدت نیز استفاده کند. همچنین مزایای تحلیل تکنیکال به سرمایه گذار این امکان را فراهم می کند که بدون توجه به نوع صنعت و فقط با در نظر گرفتن نمودار قیمت اقدام به خرید و فروش سهام کند.

معایب تحلیل تکنیکال در بورس

یکی از نقاط ضعف و معایب تحلیل تکنیکال در بورس تاثیر تمایلات تحلیل گر در نتایج تجزیه و تحلیل است. چرا که علی رغم وجود استانداردها امکان تفسیر نتایج تحلیل تکنیکال به روش های مختلف وجود دارد. همچنین تحلیل تکنیکال در بررسی یک سهام که به تازگی وارد بازار شده است ناموفق است.

در پایان ...

آموزش تحلیل تکنیکال در بورس نیازمند مطالعه و گذارندن دوره های تخصصی است. به همین علت در صورتی که به تازه گی وارد بازار بورس شده اید و در این کار مبتدی هستید با مبلغ پایین سرمایه گذاری خود را شروع کنید تا بتوانید به مرور به روش های تحلیل تکنیکال به خوبی شناخت پیدا کنید. در مقاله تحلیل تکنیکال چیست ؟ سعی کردیم تنها درباره مفاهیم اولیه تحلیل تکنیکال در بورس صحبت کنیم و قطعا آموزش کامل آن تنها با مطالعه این مقاله امکان پذیر نخواهد بود. برای آموزش های بیشتر می توانید مقالات بورس لرن را مطالعه کنید. در صورت داشتن هرگونه سوال از بخش نظرات با بورس لرن همراه باشید.

images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها