چند نکته درباره صندوق های سرمایه گذاری بورسی

چند نکته درباره صندوق های سرمایه گذاری بورسی

یکی از روش های رایج سرمایه گذاری غیرمستقیم در بورس، صندوق های سرمایه گذاری بورسی می باشند. هدف صندوق های سرمایه گذاری بورسی، فراهم کردن امکان سرمایه گذاری برای افرادی با سرمایه اندک است. سرمایه گذاران می توانند با خرید واحدهای صندوق که کوچکترین جز صندوق ها می باشد اقدام به سرمایه گذاری کنند. مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری بورس عبارتند از:

  • صرفه جویی در زمان
  • مدیریت حرفه ای و تخصصی
  • کاهش میزان ریسک
  • تقسیم هزینه ها بین سرمایه گذاران

یکی از مهم ترین دغدغه سرمایه گذاران انتخاب صندوق سرمایه گذاری مناسب است. در این مقاله قصد داریم به چند نکته درباره صندوق های سرمایه گذاری بورسی اشاره کنیم تا انتخاب را برای شما آسان تر کنیم. در ادامه با بورس لرن همراه باشید.

عملکرد گذشته صندوق های سرمایه گذاری بورسی

اگرچه در یک بازار پریسک مانند بازار سهام نمی توان به طور صد در صد از عملکرد گذشته یک صندوق سرمایه گذاری بورسی آینده آن را تخمین زد اما، تحلیل عملکرد صندوق در سال های گذشته می تواند در درک رابطه بین رشد دارایی های صندوق و عملکرد آن ها موثر باشد. یکی از مهم ترین مواردی که بورس لرن به شما توصیه می کند بررسی بازدهی های دوره ای صندوق است.

ریسک پذیری یا ریسک گریزی سرمایه گذاری

یکی از مهم ترین گام ها برای انتخاب صندوق سرمایه گذاری بورسی، میزان ریسک پذیری سرمایه گذار است. شما باید به خوبی اهداف و انتظارات خود را از سرمایه گذاری در صندوق های بورسی مشخص کنید. هرچند ریسک بیشتر می تواند منجر به کسب سود بیشتر نیز شود اما از طرف دیگر ممکن است در صورتی که شرایط مطابق میل شما پیش نرود و شما به سود مورد نظر خود نرسید.

صندوق های سرمایه گذاری بورسی به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

  • صندوق سرمایه گذاری با درآمد ثابت: در این صندوق ها بیشتر دارایی ها، اوراق با درآمد ثابت هستند که نسبت به سایر صندوق های سرمایه گذاری بورسی دارای کمترین ریسک هستند.
  • صندوق سرمایه گذاری در سهام: عمده دارایی این صندوق ها را اوراق سهامی شرکت های بورسی تشکیل می دهد. سرمایه گذاری در این صندوق ها به افرادی با میزان ریسک پذیری بالا توصیه می شود. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که سرمایه گذاران از این صندوق ها می توانند انتظار سود بیشتری را داشته باشند.
  • صندوق سرمایه گذاری مختلط: این صندوق ها دارای ریسک و میزان بازدهی متوسط هستند و در واقع ترکیبی از صندوق سرمایه گذاری با در آمد ثابت و صندوق سرمایه گذاری در سهام می باشند.

شما می توانید با توجه به روحیات و میزان ریسک پذیری خود یکی از صندوق های سرمایه گذاری بورس را انتخاب کنید.

نرخ سود پیش بینی شده صندوق های سرمایه گذاری بورسی

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باید در صندوق های سرمایه گذاری به آن توجه ویژه داشت میزان سود پرداختی صندوق است. برخلاف بانک ها که نرخ سود مشخصی را برای سپرده های بانکی مشخص می کنند صندوق های سرمایه گذاری بورسی تنها امکان اعلام نرخ سود پیش بینی شده خود را دارند. سود نقدی دوره ای در صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت در بازه های زمانی مختلف پرداخت می شود. یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت صندوق های سرمایه گذاری با در آمد ثابت نزدیک بودن سود پرداختی به نرخ سپرده های بانکی است. البته در برخی موارد این سود حتی می تواند بیشتر باشد!

ضامن نقدشوندگی صندوق های سرمایه گذاری بورسی

ضامن نقد شوندگی صندوق یک شخصیت حقوقی است که در واقع بازگرداندن اصل پول سرمایه گذار را در زمان نیاز سرمایه گذار تضمین کند. ضامن نقد شوندگی باعث ایجاد امنیت روانی در سرمایه گذاران می شود و از این رو صندوق هایی که دارای ضامن هستند منجر به جلب اعتماد سرمایه گذاران می شوند. البته نباید فراموش کرد که صندوق های بدون ضامن نیز امکان فراهم کردن نقدینگی را دارند اما ممکن است زمان برگشت پول سرمایه کمی طول بکشد.

بتای صندوق های سرمایه گذاری بورسی

یکی از مهم ترین معیارهای ارزیابی ریسک یک صندوق سرمایه گذاری بورسی استفاده از ضریب بتا می باشد. ضریب بتا معیار درجه حساسیت یک سبد از دارایی ها نسبت به کل بازار است، به زبان ساده تر ضریب بتا میزان حساسیت بازه یک سرمایه گذاری نسبت به ریسک های کلان اقتصادی است. برای محاسبه ضریب بتا از تحلیل های رگرسیون استفاده می شود. در صورتی که بتا برابر یک باشد نشان دهنده این موضوع است که ریسک سیستماتیک سهم هماهنگ با ریسک سیستماتیک بازار حرکت می کند. اگر بتا کمتر از یک باشد می توان نتیجه گرفت که سرمایه گذاری نسبت به بازار دارای نوسانات کمتری است. بتای بیشتر از یک نیز نشان دهنده بالا بودن ریسک سیستماتیک سهم نسبت به ریسک سیستماتیک کل بازار است.
اگر جزو سرمایه گذاران ریسک گریزی هستید که حفظ سرمایه اصلی اولین اولویت شما می باشد بهتر است به سراغ صندوق های سرمایه گذاری بورسی بروید که دارای بتای معادلی هستند. اما اگر جزو سرمایه گذاران علاقه مند به کسب سود بالا هستید می بایست صندوق های سرمایه گذاری با بتای بالاتر را انتخاب کنید.

images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها