تاریخچه بورس

تاریخچه بورس | همچیز درباره پیدایش بورس

همچیز درباره پیدایش بورس

بازار بورس به عنوان یکی از بازارهای معاملاتی موثر در رشد اقتصادی به شمار می رود که همواره مورد توجه سرمایه گذاران بوده است. بورس نیز مانند هر بازاری دارای تاریخچه ای است که قطعا شنیدنش برای سرمایه گذاران خالی از لطف نیست. سال ها قبل تر تجارت به آسانی امروز نبود و با سختی های بسیاری همراه بود. این ریسک ها و خطرات در اغلب موارد باعث می شد تا سرمایه گذاران متحمل ضررهای مالی بسیار زیادی شوند. از این رو تعدادی از سرمایه گذاران برای به حداقل رساندن ضرر و کسب سود بیشتر تصمیم گرفتند تا تعداد شرکای خود را بیشتر کنند. شریک کردن افراد در فعالیت های تجاری باعث شد تا زیان احتمالی بین تعداد افراد بیشتری تقسیم شود. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که سود حاصل نیز به نسبت میزان سرمایه میان شرکا تقسیم می شد.
پس از مشاهده نتیجه این تجربه موفقیت آمیز تاجرهای بیشتری علاقه مند شدند تا افراد دیگری را درگیر کسب و کار خود کنند. از طرف دیگر با گذشت زمان این روش مورد توجه تاجران بزرگی که مشغول فعالیت های بزرگ اقتصادی نیز بودند قرار گرفت و نتیجه برای آن ها بسیار مطلوب تر بود. با رایج شدن این شیوه تجارت، قانون هایی نیز برای جلوگیری از هر گونه کلاه برداری و سواستفاده وضع شد و در نهایت شرکت های سهامی به طور رسمی تشکیل شدند. در ادامه با موضوع داغ تاریخچه پیدایش بورس در ایران و جهان ( همچیز درباره پیدایش بورس ) با بورس لرن همراه باشید.

تاریخچه پیدایش بورس در جهان

تاریخچه پیدایش بورس در جهان : بورس کلمه ای فرانسوی و در معنی کیف پول است. البته برخی معتقد هستند که وجه تسمیه بورس مربوط به داستان مردی به نام واندر بورس است. واندر بورس در اوایل قرن پانزدهم در شهر بروژ، بلژیک زندگی می کرده است. با توجه به این که خانه او در مرکز شهر قرار داشته صرافان همه روزه در مقابل خانه او گرد هم می آمدند و به داد و ستد کالا مشغول می شدند. بعدها به هر جایی از شهر بروژ که صرافان تصمیم گرفتند به منظور خرید و فروش کالا و یا داد و ستد پول اجتماع کنند بورس گفته شد.
در ابتدا، فعالیت سرمایه گذاران در این مکان ها دارای نظم و انضباط خاصی نبود و هر کسی می توانست به راحتی در آن جا مشغول به داد و ستد شود. اما چندی نگذشت که تالارهای مسقفی برای خرید و فروش بازرگانان ساخته شد و بیشتر افراد شروع فعالیت در این تالارها را، تاریخ رسمی شدن بورس در سراسر جهان می دانند. این که این داستان عین حقیقت است و یا بیشتر جنبه نمادین دارد حقیقتا معلوم نیست.

اما بورس را می توان به طور رسمی چنین تعریف کرد:

به بازار سازمان یافته ای که در آن داد و ستد کالا، قیمت گذاری، خرید و فروش اوراق بهادار انجام می شود بورس می گویند.

تاریخچه بورس در ایران

تاریخچه بورس در ایران : هرچند مطالعات و ایده ایجاد بورس در ایران ریشه در سال های 1315 دارد اما قانون تشکیل بورس اواراق بهادار در ایران در سال 1345 به تصویب مجلس رسید. سپس وزارت اقتصاد برای اجرای این قانون به بانک مرکزی به صورت رسمی ابلاغیه صادر کرد. اگر چه شروع انجام معاملات در بورس یک سال پس از ابلاغ قانون تشکیل بورس صورت گرفت اما پانزدهم بهمن 1346 یک تاریخ درخشان برای تمام سرمایه گذاران ایرانی است. بورس ایران در ابتدا با انجام چند معامله بر روی سهام بانک توسعه صنعتی و معدنی کار خود را آغاز کرد اما به مرور زمان و در گذشت سال ها تعداد شرکت ها و موسساتی که وارد بازار بورس ایران شدند رشد چشمگیری داشت. چهار بورس کشور که در حال حاضر زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می کنند عبارتند از: فرا بورس، بورس کالا، بورس انرژی، بورس اوراق بهادار

images
علی شیخی

توسعه دهنده ارشد

رابط قابل استفاده خلاق و طراح Clevision

دیدگاهتان را بنویسید
ایمیل منتشر نخواهد شد
دسته ها